Ogrody i Pergole

Gdzie zaplanować ogród zimowy

Kto nie marzy, aby być blisko natury cały rok, o każdej porze dnia i w każdą pogodę? Oranżerie, czy też ogrody zimowe umożliwiają nam to przez 365 dni w roku :). Ich różnorodność i możliwości znajdą z pewnością odpowiedź na wizję użytkowników. Nadanie im indywidualnego charakteru może być ciekawą przygodą projektową, którą warto podjąć.

PRZEPISY

Kiedy zdecydujemy się na budowę lub przebudowę oranżerii musimy być świadomi dopełnienia wszelkich formalności. Budowa takiego obiektu nie wymaga pozwolenia na budowę, ale jego zgłoszenia (o ile powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki).

WYBÓR MIEJSCA

Wybór odpowiedniego miejsca na nasz ogród zimowy nie może być przypadkowy. Przy jego wyborze należy kierować się wędrówką słońca w ciągu roku. Ma to bezpośredni związek z jego nasłonecznieniem, a co za tym idzie jego charakterem i rosnącymi w nim gatunkami roślin. Nie zawsze jednak mamy możliwość wybrać to najbardziej dogodne miejsce, gdyż jesteśmy ograniczeni granicami działki, istniejącą zabudową na działce naszej, czy sąsiada, planem miejscowym lub po prostu samym rozmieszczeniem pomieszczeń w istniejącym już domu, jeśli chcemy, aby oranżeria była z nim połączona. Istotne jest również to co będziemy podziwiali z naszego ogrodu zimowego. 

Usytuowanie jej przy ścianie domu będzie miało również wpływ na bilans energetyczny budynku, pełni bowiem ona rolę buforu cieplnego. Należy pamiętać również, że sytuowanie naszego ogrodu w bliskim sąsiedztwie dużych drzew może narazić go na uszkodzenia przez spadające konary drzew.

Ogród południowy – jest ogrodem najlepiej nasłonecznionym przez cały dzień, każdą porą roku (to też  dobre miejsce, jeśli nastawiamy się na to, aby oranżeria pełniła bufor ciepła). W tej lokalizacji szczególnie trzeba zwrócić uwagę na wentylację oraz zacienienie.

Ogród wschodni – jest intensywnie, ale krócej nasłoneczniony. W godzinach rannych z pewnością przyda się dobra wentylacja oraz osłonięcie od nadmiernego nasłonecznienia. Są to doskonałe warunki dla większości roślin domowych.

Ogród zachodni – nasłoneczniony po południu (latem może zajść potrzeba osłonięcia od nadmiernego nagrzania przez promienie słońca). To dobre miejsce na „zimowanie” roślin, które znajdują się na balkonach i tarasach.

Ogród północny – bardzo słabo naświetlony przez co niewiele roślin będzie można tam przetrzymywać (głownie te lubiące miejsca zacienione). Nie spełni to również funkcji buforu cieplnego.