Fundament pod ogród zimowy
Moda na ogrody zimowe, jest coraz bardziej powszechna. Widzimy to zarówno dla nowobudowanych domów jak i tych, w których dla postawienia zabudowy można zaadaptować istniejący taras. Ze względu na rodzaj zastosowanych materiałów aluminium oraz szkło nasze projekty są przeliczone pod kątem obciążenia wiatrem i śniegiem zgodnie z Polską Normą (Oddziaływanie na konstrukcje).

Fundament pod taką konstrukcję, musi spełniać następujące parametry:
- odpowiednią wytrzymałość nośną
- izolację poziomą odpowiedzialną za szczelność dolnych partii ogrodu zimowego,
- izolację termiczną, której zadaniem jest zabezpieczenie przed ewentualnym przemarzaniem i pękaniem fundamentu
Fundament pod ogród zimowy można wykonać na dwa sposoby, uwzględniając miejsca przenoszenia głównych obciążeń:
- fundament wykonany po obrysie ogrodu zimowego,
- posadzka betonowa, która jest przedłużeniem fundamentu budynku
Jeżeli budujemy nowy dom, stosunkowo łatwo jest wpisać w powstający projekt taką bryłę tarasu, żeby ogród zimowy był zarazem funkcjonalny. W celu zoptymalizowania wydatków i funkcjonalnej przestrzeni warto przed przed projektem z nami porozmawiać – a my dołożymy pełnych starań aby zoptymalizować koszty oraz spełnić Państwa oczekiwania.
Tarasy w nowobudowanych domach – w przeciwieństwie do już istniejących – posiadają niewątpliwą zaletę: powierzchnie fundamentu i ścian pionowych są równe i dobrze wypoziomowane. Pozwala to wykonać kompleksowy projekt na podstawie mniejszej ilości pomiarów, a potem w krótkim czasie zrealizować inwestycję.
Trochę inaczej wygląda przygotowanie podłoża pod ogród zimowy w przypadku istniejącego domu. Adaptując już istniejący dom musimy dopasować się już do danej sytuacji. Zaplanować fundament, wielkość, kształt zabudowy.
Przystępując do budowy fundamentu pod ogród zimowy, trzeba odpowiedzieć sobie jaką funkcję będzie pełnił ten obiekt.


Fundament to podstawa, od której zależy, czy postawiony na niej ogród zimowy będzie stabilny i trwały przez wiele lat, albo, z uwagi na nieszczelności i przemarzanie, mało praktyczny. Czy będzie ogrzewanie oraz jego rodzaj.
Bardzo ważnym zagadnieniem dotyczącym fundamentów i płyt tarasowych jest możliwość zainstalowania ogrzewania podłogowego. Z uwagi na rozszerzalność termiczną płyty uzbrojonej w ogrzewanie podłogowe powinna ona być wykonana jako oddzielny element tarasu, na którym bezpośrednio nie stawiamy profili konstrukcyjnych.
Konstrukcja aluminiowo szklana musi być dobrze zamocowana również do ścian istniejącego budynku. Zamocowanie profili następuje bezpośrednio do ściany a nie do warstwy ocieplenia, gdyż działające siły wiatru i śniegu łatwo odkształcałyby konstrukcję co grozi pękaniem szyb lub mechanicznym uszkodzeniem ogrodu zimowego.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zaprawszamy do kontaktu a pomożemy Państwu w przygotowaniu gruntu pod ogród zimowy, jak również na optymalizację kosztów całej inwestycji.