Ogrody i Pergole

Gdzie zaplanować ogród zimowy

Marzeniem każdego z nas jest mieć naturę na wyciągnięcie ręki, niezależnie od pogody i pory dnia. Ogrody zimowe całoroczne, zwane również oranżeriami, umożliwiają nam to przez 365 dni w roku. Bardzo ważna jest możliwość konfiguracji, przez co ogród zimowy będzie szczególnie dopasowany do Państwa oczekiwań.

PRZEPISY

Zgodnie z prawem budowlanym w Polsce, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa ogrodu zimowego o powierzchni mniejszej niż 35 m2. Ilość tego typu obiektów nie może być większa niż dwa na każde 500 m2 działki. Do rozpoczęcia prac wystarczy jedynie zgłoszenie takiego zamiaru właściwemu organowi, tj. do urzędu gminy lub starostwa powiatowego.

WYBÓR MIEJSCA

Naszą współpracę rozpoczynamy od wyboru odpowiedniego miejsca, które nie może być przypadkowe. W tej kwestii warto kierować się usytuowaniem w zależności od strony świata, co ma bezpośredni związek z jego nasłonecznieniem. Ogrody położone od strony południowej będą szczególnie mocno nasłonecznione, co pozwoli na hodowlę egzotycznych roślin, a samo miejsce stanie się cudownym miejscem relaksu wsród zieleni.

Czasem jesteśmy jednak ograniczeni granicami działki czy istniejącą zabudową. Należy pamiętać także o właściwej odległości od granicy działki, dlatego wybór miejsca musi być dobrze przemyślany.

Usytuowanie ogrodu zimowego przy ścianie domu będzie miało niewątpliwie wpływ na bilans energetyczny budynku. Ponadto wybór właściwego miejsca pozwoli na stworzenie odpowiednich warunków, zgodnie z planowanym przeznaczeniem.

Ogród południowy – jest najlepiej nasłoneczniony przez cały dzień, niezależnie od pory roku. Ta lokalizacja pozwoli cieszyć się promieniami słońca przez maksymalnie długi okres czasu w roku, należy jednak zwrócić uwagę na właściwą wentylację i ewentualną możliwość zaciemnienia.

Ogród wschodni – intensywne nasłonecznienie występuje w godzinach rannych, a warunki są doskonałe do porannej kawy wśród roślin domowych.

Ogród zachodni – duże nasłonecznienie występuje w godzinach popołudniowych. Latem może pojawić się potrzeba  osłonięcia od nadmiernych promieni słonecznych. To dobre miejsce jest dobre na „zimowanie” roślin.

Ogród północny – słabo doświetlony, przez co utrzymamy tam niższą temperaturę. Nadaje się do roślin lubiących miejsca głównie bardziej zacienione.